Broń pod kontrolą

Amnesty International ponownie przybywa na festiwal w Oświęcimiu. Tym razem będzie zachęcać gości festiwalu do przyłączenia się do globalnego apelu o przyjęcie przez ONZ Traktatu o handlu bronią.

Na całym świecie działacze i działaczki Amnesty International wzywają rządy swoich państw, by powstrzymały niekontrolowany i nieodpowiedzialny handel bronią. Już w lipcu 2012 r. na forum ONZ państwa świata będą miały okazję uchwalić traktat, który może uratować miliony ludzkich istnień. Stanie się tak, jeśli zawierał on będzie przepisy o ochronie praw człowieka, nakazujące powstrzymanie transferu broni w miejsca, gdzie broń może być użyta do łamania praw człowieka i prawa humanitarnego.

– Każdego roku setki tysięcy osób ginie w wyniku użycia broni. Miliony ludzi muszą żyć z dala od swego domu, bo zostali zmuszeni do jego opuszczenia. Kobiety i dziewczynki są gwałcone, bo w ich kraju toczy się zbrojny konflikt – mówi Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International, która przyjeżdża na Life Festival Oświęcim – Możemy to powstrzymać, jeśli przyjęty zostanie traktat o handlu bronią. Możemy nie dopuścić, by broń wpadała w niepowołane ręce, w ręce reżimów brutalnie rozprawiających się z opozycją, w ręce przestępców, czy w ręce dzieci-żołnierzy.

Na LFO będą także obecni wolontariusze i wolontariuszki Amnesty International. Przy stoisku organizacji będzie można podpisać petycję. Będzie także możliwość wzięcia udziału w warsztatach dotyczących handlu bronią i jego wpływu na prawa człowieka.

Ponadto specjalnym gościem festiwalu będzie słoweński reżyser, pisarz i działacz społeczny Tomo Kriznar, który przyjedzie na zaproszenie Amnesty International ze swoim nowym filmem dokumentalnym Eyes and Ears of God (Oczy i uszy Boga). Film jest jedynym w swoim rodzaju świadectwem zbrodni popełnianych w Sudanie na przestrzeni wielu lat, w toczących się w tym kraju konfliktach zbrojnych.

Film zostanie pokazany 11 maja o 16.30 w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu. Po filmie odbędzie się spotkanie z reżyserem. Tego samego dnia o g. 14.00, także w Centrum, odbędą się warsztaty edukacyjne dla młodzieży pod hasłem: „Traktat o handlu bronią a prawa człowieka“, prowadzone przez trenerów Amnesty International.

– Life Festival Oświęcim to wspaniała okazja dla tego typu inicjatyw – podkreśla Draginja Nadażdin. – Tak jak poprzednim razem jesteśmy przekonani, że w naszej akcji weźmie udział tysiące gości festiwalu.

Więcej o kampanii Amnesty International „Broń pod kontrolą” oraz możliwość podpisania się pod petycją na stronie: amnesty.org.pl/bron-pod-kontrola