O festiwalu

Idea Life Festival Oświęcim zrodziła się w głowie Darka Maciborka, na co dzień dziennikarza muzycznego radia RMF FM.

Główną ideą festiwalu jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi oraz walka z rasizmem i antysemityzmem. Pokojowe przesłanie ma tym większą moc, że wypływa z miasta kojarzonego powszechnie z największym nazistowskim obozem zagłady.

Pierwsza edycja Life Festival odbyła się w dniach 17-19 czerwca 2010 roku. Gwiazdą finałowego koncertu na stadionie MOSiR był eks-wokalista legendarnej formacji Genesis Ray Wilson, który wystąpił wraz z orkiestrą Berlin Symphony Ensemble. Poza nim na scenie pojawili się: Varius Manx, Voo Voo i UkraInni, Trebunie Tutki i Twinkle Brothers (Jamajka) oraz Nomada (Węgry). Dzień wcześniej na Rynku Starego Miasta zagrali: Kasia Kowalska, izraelski zespół Hatikva 6 oraz Mosa Sisic & The Gipsy Express z Austrii. W ramach Life Festivalu 2010 odbył się również koncert Orkiestry, Chór Żeńskiego i Chóru Chłopięcego Filharmonii Krakowskiej, z udziałem solistki Opery Wiedeńskiej, Marjany Lipovšek. Dodatkowo goście festiwalu mogli wziąć udział w pokazach filmów w kinie plenerowym: „Przyjeżdża orkiestra” i „Obiecaj mi!”, a także obejrzeć wystawy: „Izrael wczoraj i dziś” i „Izraelska ilustracja dziecięca”.

W wydarzeniach drugiej edycji Life Festival (11-18 czerwca 2011) uczestniczyło ponad 18 tysięcy ludzi. W ich pamięci pozostał głównie finałowy koncert na stadionie MOSiR z udziałem Jamesa Blunta, Matisyahu oraz zespołów T.Love i RotFront. Na oświęcimskim Rynku wystąpili tym razem: Blue Cafe, Kana, [dunkelbunt] i Krzywa Alternatywa, zaś w Oświęcimskim Centrum Kultury odbył się koncert Orkiestry Filharmonii Krakowskiej z solistami Opery Wiedeńskiej Beate Ritter i Alexandrem Zbigniewem Pinderakiem oraz genialnym skrzypkiem Daliborem Karvayem. W tym samym miejscu Krystyna Janda zaprezentowała monodram Agnieszki Osieckiej „Biała bluzka”. Powstał też specjalny mural festiwalowy, autorstwa Edwarda Dwurnika.