News

Kroke, A. M. Jopek i Antwerp Gipsy–Ska Orkestra przed Gabrielem

Poniedziałek, 19 marca 2012 (11:59)

Zespoły Antwerp Gipsy–Ska Orkestra oraz Kroke (z gościnnym udziałem Anny Marii Jopek i perkusjonalisty Sławka Bernego) wystąpią na koncercie finałowym Life Festival Oświęcim 2012, na stadionie MOSiR, w niedzielę, 13 maja. Gwiazdą wieczoru będzie legendarny brytyjski wokalistka Peter Gabriel, który zagra z towarzyszeniem kilkudziesięcioosobowej New Blood Orchestra.

Perfekcjonista Gabriel dba nie tylko o najwyższy poziom swojego multimedialnego spektaklu – chce również mieć wpływ na dobór artystów, którzy pojawiają się na scenie przed nim, w roli tzw. supportu.

Krakowskie Trio Kroke to osobisty wybór Petera. Muzycy przyjaźnią się od wielu lat, już w 1997 roku Brytyjczyk zaprosił krakowian na organizowany przez siebie festiwal WOMAD. Potem wspólnie nagrali płytę "Long Walk Home", stanowiącą ścieżkę dźwiękową do filmu "Polowanie na króliki". Muzyka Kroke mocno osadzona jest w tradycji klezmerskiej, ale słychać w niej również elementy jazzu oraz world music, echa Bałkanów, Orientu i Indii. Jak napisał dziennikarz BBC Jon Lusk: „Kroke na żywo są mrożąco krew w żyłach genialni”.

Na scenie na stadionie MOSiR pojawi się razem z nimi gościnnie Anna Maria Jopek, wszechstronna wokalistka, dysponująca jednym z najlepszych głosów na polskim rynku muzycznym. Jej udział w koncercie to pomysł dyrektora festiwalu Darka Maciborka, zaaprobowany przez Gabriela.

Osobistą akceptację Petera uzyskała także wybrana przez organizatorów LFO2012 multietniczna i zwariowana Antwerp Gipsy–Ska Orkestra. Jej członkowie pochodzą z tak odległych krajów, jak Belgia, Serbia, Chile czy Argentyna. Ich muzyka to piorunująca mieszanka reggae, ska, gypsy, drum’n’bassu, samby i paru innych gatunków. Choć nie grają punk rocka, podczas koncertów zachęcają publiczność do pogowania, bo – jak twierdzi wokalista Gregor – „punk i gipsy to w sumie jedno i to samo”.

Fotografie: Anny Marii Jopek (autor: Martyna Gumuła)