Life Festival Oświęcim 2012

Life Festival Oświęcim to jedna z najbardziej prestiżowych i wielokulturowych imprez w Polsce o międzynarodowym charakterze. Udział artystów pochodzących z krajów takich, jak Izrael, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Austria, Węgry, Ukraina, Słowacja, Australia, USA i Jamajka, a także gwiazd polskiej sceny muzycznej oraz cenionych postaci i autorytetów w dziedzinie teatru i malarstwa, zapewnił wysoką frekwencję i międzynarodowy sukces pierwszych dwóch edycji festiwalu w latach 2010 i 2011.

Tegoroczny festiwal odbędzie się w Oświęcimiu w dniach 10 - 13 maja. Tym razem zagrają m.in. wykonawcy z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Serbii, Argentyny i Izraela. Podczas koncertu finałowego 13 maja na stadionie MOSiR wystąpi gwiazda główna festiwalu - legenda muzyki rockowej – Peter Gabriel. Podobnie jak w poprzednich edycjach, w tym roku nie zabraknie również teatru, sztuki wizualnej oraz muzyki klasycznej w najlepszym wydaniu. Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Peace Festival, a pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu dziennikarz muzyczny i prezenter RMF FM – Darek Maciborek.

Miejsce

Na Oświęcim spoglądamy przede wszystkim przez pryzmat jego tragicznej historii. To miasto naznaczone traumą, staje się dziś jednak ośrodkiem licznych inicjatyw na rzecz pokoju i tolerancji, miejscem spotkań ludzi różnych narodowości, wyznań i przekonań, w którym nowe pokolenia chcą budować przyszłość bez wojen i przemocy. Z miasta uznawanego za symbol Holocaustu – zagłady narodu żydowskiego i eksterminacji innych narodów, w tym przede wszystkim Polaków, Romów oraz Rosjan, po raz kolejny wypłynie przesłanie budowy świata wolnego od rasizmu, antysemityzmu i bogatego w całej swej różnorodności kulturowej.

Idea

Life Festival Oświęcim jest inicjatywą, która zrodziła się z potrzeby przełamywania stereotypów kulturowych i przekazywania ducha tolerancji. Głównym celem wydarzenia jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi. Muzyka i sztuka łączą ludzi niezależnie od ich wieku, pochodzenia, wykształcenia oraz statusu społecznego. Obce są im także granice wynikające z wyznawanej religii, poglądów politycznych, rasy i narodowości. Podczas Life Festival Oświęcim 2012, artyści i publiczność już po raz trzeci dadzą wyraz wierności tej idei.

Więcej informacji: www.lifefestival.pl


Kontakt
Materiały prasowe