Peter Gabriel

Legenda muzyki popularnej drugiej połowy XX wieku. Rzadki przykład artysty, który po odejściu ze słynnego zespołu, odniósł spektakularny sukces w karierze solowej, nie idąc przy tym na artystyczny kompromis.

Popularność zdobył jako lider zespołu Genesis, którego był współzałożycielem. Nagrania tej grupy z początku lat 70. zdefiniowały gatunek muzyczny nazwany przez krytyków rockiem progresywnym. Najsłynniejsze płyty Genesis z tamtego okresu to m.in. „Foxtrot” i „The Lamb Lies Down On Broadway”.

W 1977 roku Gabriel wydał pierwszy album podpisany własnym nazwiskiem. Znalazł się na nim m.in. wielki przebój „Solsbury Hill”. Trzy lata później na listy przebojów trafił słynny protest-song „Biko”, dedykowany zamordowanemu aktywiście ruchu przeciwko apartheidowi w RPA. Największym komercyjnym sukcesem w karierze artysty był wydany w 1986 roku album „So” – przyniósł on m.in. przeboje „Sledgehammer” (z pamiętnym, rewolucyjnym na tamte czasy wideoklipem), „Red Rain”, „Big Time” oraz „Don’t Give Up” (poruszający duet z Kate Bush).

Nazwisko Petera Gabriela jest bardzo dobrze znane miłośnikom ambitnego kina – skomponował on muzykę do filmów „Ptasiek” Alana Parkera i „Ostatnie kuszenie Chrystusa" Martina Scorsese. Płyta „Passion”, zawierająca utwory z drugiego z tych filmów, w 1989 roku przyniosła Gabrielowi prestiżową nagrodę Grammy (pierwszą z sześciu, jakie ma w dorobku).

Na początku lat 80. artysta powołał do życia projekt WOMAD (World of Music, Arts and Dance), którego głównym celem jest promowanie różnorodnych form sztuki, muzyki i tańca z całego świata. Gabriel znany jest również z zaangażowania w akcje charytatywne - ma na koncie m.in. współpracę z Amnesty International, jest współzałożycielem broniącej praw człowieka organizacji Witness.org; w 2006 roku został uhonorowany tytułem „Man Of Peace” (człowiek pokoju), przyznawanym przez komitet laureatów Nagrody Nobla.

W ostatnich latach fani Petera Gabriela dostali od niego dwa wyjątkowe prezenty. Pierwszym z nich był wydany w 2010 roku album „Scratch My Back”, zawierający wzbogacone o orkiestrowe aranżacje covery takich artystów, jak m.in. David Bowie, Neil Young, Paul Simon, Lou Reed czy Radiohead. Rok później ukazała się płyta „New Blood”, na którą składają się nagrane na nowo, z towarzyszeniem 46-osobowej orkiestry, słynne utwory Gabriela, m.in. „In Your Eyes”, “Mercy Street”, “Red Rain”, “Don’t Give Up” oraz “Solsbury Hill”.

Na Life Festival Oświęcim 2012 Peter Gabriel wystąpi wraz z orkiestrą w wyjątkowym multimedialnym show. Będzie to pierwszy koncert tego artysty w Polsce od 9 lat.

Peter Gabriel - oficjalna strona: www.petergabriel.com

Fot. York Tillyer

Galeria Peter Gabriel