Mateusz Smoczyński

Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie ad. dr Andrzeja Gębskiego. Skrzypek jazzowy, zadebiutował w 1999 r. na Jazz Campingu „Kalatówki” z Quintetem Jacka Namysłowskiego. Z zespołem tym zdobył również wiele nagród i wyróżnień. Wielokrotnie występował poza granicami kraju (m.in. we Włoszech, Niemczech, Ukrainie, Rosji, Danii, Szwecji, Czechach i Słowacji), grał na większości najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce. Współpracuje z najlepszymi Polskimi muzykami m.in. Zbigniewem Namysłowskim, Jarosławem Śmietaną, Tomaszem Stańko, Krzesimirem Dębskim, Maciejem Strzelczykiem, Januszem Skowronem, Kazimierzem Jonkiszem, Zbigniewem Wegehauptem, Grzechem Piotrowskim, André Ochodlo oraz Krzysztofem Herdzinem (m.in. w oryginalnym projekcie „Jazz na smyki”, gdzie Smoczyński występował jako solista i koncertmistrz orkiestry Sinfonia Viva).

Razem z Joachimem Kuhnem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Bohdanem Jarmołowiczem brał udział w prawykonaniu koncertu jazzowego na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczna Zbigniewa Seiferta. Wielokrotnie koncertował z niemiecką grupą schultzing. Jest liderem kwintetu, w którym na gitarze gra Konrad Zemler, na fortepianie jego starszy brat Jan, na kontrabasie Wojciech Pulcyn i na perkusji Łukasz Żyta. Z zespołem tym nagrał swoją debiutancka płytę „Inspirations”, poświęconą jego dwóm największym inspiracjom – Johnowi Coltrane’owi i Zbigniewowi Seifertowi. W roku 2008 została wydana kolejna płyta kwintetu Mateusza – „Expressions”.

W 2007 roku, po sukcesach pierwszego albumu, Mateusz otrzymał stypendium od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Młoda Polska”, a w czerwcu 2008 roku został uhonorowany Jazzowym Oskarem w kategorii Nadzieja Melomanów Roku 2007. Wiosną 2010 roku miała miejsce premiera płyty z najnowszym projektem Mateusza – „New Trio”, w którym u boku skrzypka pojawia się jego brat – Jan Smoczyński (tym razem w roli Hammondzisty) oraz gwiazda rosyjskiej perkusji – Alexander Zinger. Album ten został nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii „Debiut Roku”. Jest członkiem Atom String Quartet, jednego z nielicznych na świecie kwartetów smyczkowych grających jazz.