Krzesimir Dębski

Kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny.

Urodził sie w 1953 r w Wałbrzychu w rodzinie repatryjantow z Wołynia.

Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat w szkole muzycznej w Kielcach. Liceum Muzyczne ukończył w klasie w 1972 r. Następnie studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Śpiewał w „Poznańskich Madrygalistach”, grał, komponował i aranżował dla Orkiestry Polskiego Radia w Poznaniu, był muzykiem Kabaretu Tey oraz zespołów jazzowych Warsztat i Kwintet K. Jonkisza, pisał piosenki popularne. Otrzymywał nagrody na festiwalach Jazz nad Odrą, Nagrodę im. Komedy, Medal Młodej Sztuki. Nagrywał swoje pierwsze płyty. Zaczął koncertować w Finlandii i Danii ,a po pierwszym występie na Jazz Jamboree (1980) został zaproszony przez slynnego promotora J.E. Berendta do udziału w festiwalu New Jazz Meeting w Baden-Baden.Tam też nagrał pierwszą płytę w międzynarodowej, gwiazdorskiej obsadzie m.in z Wolfgangiem Daunerem, Didierem Lockwoodem, Trilokiem Gurtu i Charlie Mariano.

Jako lider jazzowego zespołu String Connection oraz jako solista koncertował od 1980 roku w całej niemal Europie, a także w USA i Kanadzie. Jest laureatem I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983) oraz Nagrody im. St.Wyspiańskiego (1985).

W latach osiemdziesiątych, w ankietach magazynu „Jazz Forum” wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka”, „Najlepszego Kompozytora” oraz „Najlepszego Aranżera Roku” w Polsce i w Europie. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”. Zdobył równiez wiele nagrod w konkursach radiowych i płytowych. Grał z czołowymi muzykami jazzowymi w Polsce i na świecie. Nagrał ponad 30 albumów ze swoimi kompozycjami. Jednocześnie pisze muzykę ‘poważną’ i bierze udział w rożnych działaniach awangardowych, jak teatr uliczny, happeningi, muzyka intuicyjna. Otrzymuje tez pierwsze propozycje filmowe.

Od 1987 roku, będąc u szczytu kariery jazzowej, ograniczył działalność koncertową, poświecając się głównie poważnej tworczości kompozytorskiej. Skomponował ponad 60 utworów symfonicznych i kameralnych, m. in.: 2 symfonie, operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych. Jego utwory były wykonywane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych, jak Luzern Festival czy Piano Spheres w Los Angeles. Wykonywali je wielcy wykonawcy: Vadim Riepin, Jose Cura, Andrzej Dobber, Susan Svrcek, Daniej Stabrawa, Gilad Atzmon, „Cello Ansamble” Filharmoników Berlińskich oraz Solvguttene Chor z Oslo i wykonawca najnowszego 3 Koncertu skrzypcowego Konstanty Andrzej Kulka.

Dębski jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich, m.in.: konkursu z okazji 25-lcia Festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna” oraz nagrody Premiera za Twórczość dla Dzieci.

Wykładał na letnich kursach muzycznych, m.in.: w Ankarze, Darmstadt, San Diego, Los Angeles i w Vallenci (Kalifornia). Tworzy również muzykę teatralną (ponad 40 premier), eksperymentalną i filmową. Skomponował muzykę do 100 filmów fabularnych, m.in.: „Medium”, „Kingsajz”, „Ogniem i mieczem”, „W pustyni i w puszczy”, „Stara Baśń”, „1920 Bitwa Warszawska”, seriali telewizyjnych („Klan”, „Złotopolscy”, „Na dobre i na złe”, „Sfora”, „Na Wspólnej”, „Ranczo”). Muzyka do filmu „Young Magican” została nominowana do Kanadyjskiej Nagrody Filmowej Genie Award ’88. W 2000 roku Dębski otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do filmu „Ogniem i mieczem”. W 2001 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos (Grecja) otrzymał nagrodę za muzykę do filmu „W pustyni i w puszczy”. Muzyka do filmu „ Stara Baśń” została wyróżniona nagrodą czytelników czasopisma FILM „ Złota Kaczka 2003”. W 2007 w USA serial TVP Andrzeja Maleszki „ Magiczne drzewo” z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał Emmy Award w kategorii filmów i programów dla dzieci. W 2005 roku Krzesimir Dębski otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie nowej muzyki do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917.

Podjął również działalność dyrygencką. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas–Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, J. L. Ponty, Mark O’Connor, Regina Carter, John Blake i Nigel Kennedy. Dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Sinfonią Varsovią, Filharmonią Narodową i NOSPR a takze Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony , Guadalahara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro , Cyprus National Orchestra, Leopolis Chamber Orchestra i Wind Orchestra Los Angeles oraz Sud-Wesfunk Orchester, Novi Sad Radio Orkiestra, Chile National Orquesta .

Żródło: www.kdebski.pl

Galeria Krzesimir Dębski