Krystyna Janda

Jedna z najsłynniejszych polskich aktorek, reżyser teatralny i filmowy. Gwiazdorski status zawdzięcza wybitnej grze aktorskiej oraz silnemu charakterowi, który przebija się w każdej z granych przez nią ról.

Na profesjonalnej scenie debiutowała w 1976 roku, w wystawianej w warszawskim Teatrze Ateneum sztuce Aleksandra Fredry „Śluby panieńskie”, w reżyserii Jana Świderskiego. W 1974 roku, jeszcze jako studentka, trafiła do obsady słynnego spektaklu Teatru Telewizji, „Trzy siostry” w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Rola Maszy była pierwszą z kilkudziesięciu, jakie zagrała od tamtej pory w Teatrze Telewizji.

Równolegle rozwijała się jej kariera filmowa. Debiutowała w filmie Andrzeja Wajdy, „Człowiek z marmuru” (później pojawiła się jeszcze w „Człowieku z żelaza”). U Wajdy grała kilkakrotnie („Bez znieczulenia”, „Dyrygent”). Międzynarodowy sukces zawdzięcza roli w oskarowym filmie „Mefisto” Istvana Szabo. Po roli w „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego jury festiwalu filmowego w Cannes przyznało jej nagrodę dla najlepszej aktorki.

Inne ważne filmy, w których zagrała, to m.in. „Kochankowie mojej mamy” Radosława Piwowarskiego, „Dekalog 2” Krzysztofa Kieślowskiego oraz „Stan posiadania” Krzysztofa Zanussiego.

Od 1988 roku występowała z sukcesami w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Na początku lat 90. zaczęła pracować jako reżyser filmowy i teatralny. W 2003 roku obchodziła 25-lecie kariery aktorskiej. Uczciła to rolą w sztuce Antoniego Czechowa „Mewa” w warszawskim Teatrze Studio. Premiera zakończyła się owacją na stojąco.

Od 2005 roku Janda jest właścicielką prywatnego Teatru Polonia w Warszawie.

Na podstawie materiałów ze strony:
www.krystynajanda.pl

W 2011 roku aktorka wystąpiła na LFO z monodramem "Biała bluzka", autorstwa Agnieszki Osieckiej.