Kroke

Pierwsze sceniczne kroki zespół Kroke stawiał na scenach klubów krakowskiego Kazimierza. Sama nazwa grupy w języku jidysz oznacza właśnie Kraków. Dziś Kroke to marka rozpoznawalna w całej Europie i nie tylko.

Zespół założyli w 1992 roku trzej przyjaciele, absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej: Tomasz Lato (kontrabas), Tomasz Kukurba (altówka) i Jerzy Bawoł (akordeon). Ich twórczość, mocno osadzona w tradycji klezmerskiej, czerpie pełnymi garściami z muzyki Bałkanów, Orientu, Indii, są w niej też elementy m.in. jazzu oraz world music.

Już po roku działalności grupa wpadła w oko (i ucho) samemu Stevenowi Spielbergowi, który w Krakowie kręcił „Listę Schindlera”. Słynny reżyser zaprosił muzyków do Jerozolimy, gdzie zagrali podczas uroczystości Survivors Reunion. To właśnie Spielberg polecił zespół Peterowi Gabrielowi, który w 1997 roku zaprosił Kroke do Wielkiej Brytanii na Festiwal WOMAD. Wkrótce potem w Real World Studio doszło do wspólnych nagrań, które trafiły na płytę Gabriela "Long Walk Home" (Długi spacer do domu), stanowiącą ścieżkę dźwiękową do filmu "Polowanie na króliki".

W 2001 roku zespół nawiązał współpracę z Nigelem Kennedym, z którym dwa lata później nagrał bestsellerową płytę „East Meets East”, nominowaną do nagrody radia BBC 3 w kategorii world music. W roli wokalistek wraz z Kroke występowały m.in. Edyta Geppert, Maja Sikorowska i Anna Maria Jopek.

Ostatnimi, jak dotąd, albumami w dorobku grupy są wydane w 2011 roku: „Avra” (z Mają Sikorowską) oraz „Live In Forde” (wspólny projekt z norweską formacją Tindra).

„Kroke na żywo są mrożąco krew w żyłach genialni”- twierdzi dziennikarz BBC Jon Lusk. Będzie się o tym można przekonać na własnej skórze 13 maja, podczas koncertu finałowego Life Festival Oświęcim, gdzie Kroke zagra na osobistą prośbę gwiazdy wieczoru, Petera Gabriela.

Fotografie: Jacek Dyląg

Galeria Kroke