Dżem

Dżem to obowiązkowy składnik menu każdego szanującego się fana polskiej muzyki rockowej. Niektórzy nazywają ich polskimi Rolling Stonesami (ze względu na sceniczny staż, rozpoznawalność i wspólne korzenie muzyczne), inni mówią, że to polskie ZZ Top (miłość do bluesa, imponujące brody muzyków). Faktem jest, że trudno byłoby znaleźć rodaka, który nie potrafiłby zanucić fragmentu choć jednego przeboju Dżemu. Piosenki takie jak: „Whisky”, „Czerwony jak cegła”, „Wehikuł czasu” czy „Naiwne pytania” rozbrzmiewają na prywatkach, ogniskach i imprezach karaoke jak Polska długa i szeroka. Oprócz tych sztandarowych hitów grupa ma w dorobku wiele innych znanych utworów, m.in. „Harley mój”, „Lunatycy”, „Jak malowany ptak”, „List do M.”, „Sen o Victorii”, czy „Autsajder”.

Dżem powstał w Tychach w 1973 roku, jednak dopiero w latach 80. kariera zespołu zaczęła nabierać rozpędu. Grupa zaczęła robić furorę na kolejnych muzycznych przeglądach (m.in. kultowym festiwalu w Jarocinie), a w 1985 roku do sklepów trafiła pierwsza płyta, „Cegła”. Spora w tym zasługa Ryszarda Riedla, jednego z najbardziej charyzmatycznych wokalistów polskiego rocka. Niestety, nałóg narkotykowy doprowadził do drastycznego spadku artystycznej formy, a ostatecznie do śmierci muzyka w 1994 roku. To niejedyna tragedia w historii Dżemu – w 2005 roku bus, którym podróżowali muzycy miał wypadek. Nie przeżył go klawiszowiec i współzałożyciel zespołu, Paweł Berger.

Skład Dżemu zmieniał się wielokrotnie, jednak jego trzon pozostaje stały od ponad 30 lat. Tworzą go gitarzyści Adam Otręba i Jerzy Styczyński oraz basista Beno Otręba. 20-letni staż w grupie ma perkusista Zbigniew Szczerbiński. Zmarłego tragicznie Bergera zastąpił Janusz Borzucki. Wokalistą od 2001 roku pozostaje Maciej Balcar. To właśnie on napisał teksty większości nowych piosenek Dżemu, w tym dwóch wielkich przebojów, jakie zespół wylansował w XXI wieku („Do kołyski” oraz „Partyzant”).

W koncertowym CV Dżem ma m.in. występy w roli supportu dla takich legend światowego rocka, jak wspomniani The Rolling Stones i ZZ Top, a także AC/DC i Eric Clapton. Niebawem znajdzie się tam również występ na Life Festival Oświęcim 2012.