Antwerp Gipsy-Ska Orkestra

“Nie lubisz gipsy-reggae? Nie będę płakał. Posłuchaj lepiej Britney Spears” – cytat z jednej z piosenek Antwerp Gipsy - Ska Orkestra świadczy o tym, że zdobycie popularności za wszelką cenę nie jest priorytetem zespołu. Ważniejsze jest burzenie granic między ludźmi oraz dotarcie do serc fanów, którym niestraszna jest piorunująca mieszanka reggae, ska, gypsy, drum’n’bassu, samby i paru innych gatunków muzycznych.

Grupa powstała w 2004 i ma w dorobku dwa albumy: „Tuttilegal” (2007) i „I Lumia Mo Kher”(2011). Tytuł drugiej płyty w języku serbskich Romów oznacza „Świat jest moim domem”, co bardzo pasuje do filozofii zespołu, którego członkowie pochodzą z Belgii, Serbii, Chile i Argentyny.

Większość piosenek AG-SO napisana jest w języku serbsko-romskim, ale zdarzają się również utwory śpiewane po angielsku, francusku i włosku. Dwaj liderzy, Gregor Engelen i Mukti Gabriels, zaczynali od grania w zespołach punkowych, dlatego szalone tańce pogo pod sceną podczas koncertów grupy są jak najbardziej wskazane („Punk i gypsy to w sumie jedno i to samo” – twierdzi Gregor).

Zespół ma na koncie występy na prestiżowym Sziget Festival w Budapeszcie oraz rumuńskim International Romani Art Festival. W nagrywaniu albumu „I Lumia Mo Kher” pomagał znany producent Michael Zimmerling, współpracujący wcześniej m.in. z grupami Simply Red, Depeche Mode i Madness.

Antwerp Gipsy-Ska Orkestra przyjeżdża do Polski po raz pierwszy, by wystąpić na finałowym koncercie Life Festival Oświęcim, 13 maja 2012.

Skład zespołu:

Gregor Engelen (wokal/trąbka)
Mukti Gabriels (gitara/chórki)
Filip Vandebril (bass)
Suhamet Latifi (klawisze)
Roel Poriau (perkusja/sample)
Nathan Daems (saksofony tenorowy/altowy/sopranowy i chórki)

Linki:

http://gipsyska.com/
http://www.myspace.com/agso

Galeria Antwerp Gipsy-Ska Orkestra