Anna Maria Jopek

Tylko w ostatnich sezonach wystąpiła na legendarnej scenie Hollywood Bowl obok wielkiego Ivana Linsa pod batutą Vince'a Mendozy; śpiewała w duecie z Bobby'm McFerrinem; przyjęła zaproszenie na koncerty z Chrisem Botti; wystąpiła w słynnej Queen Elizabeth Hall i tego samego dnia u boku Nigela Kennedy w Royal festival Hall; zaprezentowała swoją muzykę w operze w Tel Avivie, przygotowała światową wersję słynnej płyty Pat Metheny & Anna Maria Jopek: „Upojenie“; odcisnęła dłonie w brązie obok Krzysztofa Pendereckiego; stworzyła muzykę do filmu animowanego i obdarowała fanów koncertową płytą „Jo & Co“, gdzie partnerują jej m.in. Richard Bona, Mino Cinelu i Dhafer Youssef.

Wychowana w rodzinie muzycznej z korzeniami tradycji polskiej sztuki ludowej, wykształcona w klasie fortepianu na Akademii Fryderyka Chopina w Warszawie, doświadczona w Manhattan School of Music w sekcji jazzowej sama podkreśla, że jej droga w muzyce rozwidla się na wiele ścieżek. "Mam nadzieję, że w moich piosenkach gatunki się przenikają, uzupełniają, że być może któregoś dnia odnajdziemy własny język, ponad wszystkimi podziałami."

Ostatnie dwa lata to nieustanne koncerty: Niemcy, Anglia, Stany Zjednoczone, Brazylia (wspólnie z Ivanem Linsem), Kanada, Czechy i Japonia (m.in. koncert na deskach tokijskiej opery oraz w słynnym klubie Blue Note). Jej spotkanie z najwybitniejszym pianistą jazzowym Japonii - Makoto Ozone zaowocowało gościnnym występem na jego płycie („Road To Chopin“) a także serią koncertów w obu krajach. Projekty ostatniego sezonu: "Haiku" z Japończykami, "Lisbon Stories" z wybitnymi artystami z Portugalii a także "Polka" przygotowany na pierwszy Siesta Festival w Gdańsku z Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubalcabą i grupą muzyków z różnych środowisk, mają swoje płytowe, studyjne wersje. 14 października 2011 na rynek trafiły trzy albumy „Haiku“, „Sobremesa“ (z udziałem takich gwiazd jak Sara Tavares, Tito Paris, Paulo de Carvalho - legendarny pieśniarz portugalski) oraz „Polanna“.